ks. Antoni Bury

opiekun ministrantów w latach 1995 - 1997

ur. 27 VII 1965 Pieszyce, święcenia perezbiteratu 25 V 1991 roku
w Katedrze Wrocławskiej. Obecnie posługę kapłańską pełni jako duszpasterz polonijny w parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu, Blountstown - diecezja Pensacola-Tallahassee, Floryda, USA

stan z dnia 29 kwietnia 2005

Po odwołaniu przez biskupa księdza Jana Adamarczuka z naszej parafii (odszedł do parafii pod wezwaniem Karola Boromeusza w Wołowie), opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza został pochodzący z Pieszyc ksiądz Antoni Bury. Był to bardzo wymagający opiekun, o żelaznych zasadach. Nie łatwo było nowemu opiekunowi dorównać charyzmą do poprzedniego. Nowy ksiądz starał się nadrabiać to dyscypliną oraz wytyczaniem nowych celów dla LSO.  Czyste zasady wprowadzone przez księdza Antoniego mówiły: albo jesteś ministrantem i systematycznie spełniasz swoje obowiązki, albo masz czas poza wspólnotą na przemyślenie, czy na prawdę chcesz należeć do LSO. Wiązało się to z małym przemeblowaniem personalnym.

Uczniowie pamiętają księdza Antoniego jako bezwzględnego katechetę, który miał bardzo twardą rękę. Kładł duży nacisk na naukę, był stanowczy i bardzo konsekwentny w tym co robił. Jednak ksiądz Antoni nie był osobą, której należało się bać, ponieważ obowiązki wobec ministrantów to jedna sprawa, natomiast na co dzień ksiądz był pełen dystansu do siebie, z dużą dawką poczucia humoru, lubiany przez najmłodszych naszej parafii, dla których odprawiał systematycznie w niedzielne poranki msze z ich udziałem.

Jego maksyma brzmiała "Strzeżonego Pan Bóg strzeże" i dlatego jego poczciwy polonez, którym jeździł miał tyle zabezpieczeń antywłamaniowych, że aby zdjąć zabezpieczenia i  ruszyć to trzeba było się nieźle nagimnastykować. Pobyt księdza Antoniego nie był długi w naszej parafii, po 2 latach został odwołany, obecnie ksiądz Antoni Bury przebywa w USA, gdzie posługuje wśród polonii.