ministrant.go.pl > lso > opiekunowie > ks. Franciszek

ks. Franciszek Foks

opiekun ministrantów w latach 1997 - 1998

ur. 1940, święcenia perezbiteratu 1966 roku , prałat honorowy Jego Świątobliwości. Zmarł 12 VII 1998 w Bielawie, pochowany przy kościele WNMP w Bielawie.

Po księdzu Antonim opiekunem LSO w Bielawie został śp. ks. prałat Franciszek Foks. Ówczesny proboszcz objął funkcję opiekuna LSO z własnej inicjatywy.  Był to jedyny jak do tej pory proboszcz, który sprawował pieczę nad Liturgiczną Służbą Ołtarza. Był to wielki zaszczyt dla ministrantów i lektorów, że najważniejsza osoba w parafii chce zajmować się ich problemami. Ksiądz Proboszcza bardzo poważnie potraktował swoją rolę opiekuna LSO. Wcześniej zbiórki przybierały postać ogłoszeń parafialnych, natomiast ksiądz prałat zmienił spotkania formacyjne w ciekawe homilie połączone z liturgią słowa. Ksiądz opiekun nie szczędził także na różne wyjazdy liturgiczne i rekolekcje dla lektorów. Warto nadmienić tutaj wiele wyjazdów m. in. do Henrykowa na dni skupienia, czy też wyjazd do Zakopanego.

Bardzo sympatycznie jest wspominana jest spontaniczna forma rozpisywania kolędy przez księdza Proboszcza, która wraz z odejściem księdza Franciszka została zaniechana. Nigdy już potem żaden z opiekunów LSO nie decydował się na tą formę wyznaczania kolędy.

Był bardzo dobrze postrzegany nie tylko wśród członków LSO, ale wśród parafian - cieszył się dużym poparciem. Był to kapłan bardzo skryty w sobie, spokojny, efekty jego pracy w naszej wspólnocie parafialnej były znaczące, a owoce jego pracy widać nawet dzisiaj. Cała działalność księdza toczyła się na bardzo partnerskich warunkach. Wszystko jednak przerwała w niedzielny lipcowy poranek 1998 roku nagła i niespodziewana śmierć księdza Proboszcza. Ksiądz prałat Franciszek Foks, nieodżałowany proboszcz naszej wspólnoty parafialnej, opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza pochowany został tuż przy naszym Kościele.

Polecajmy Miłosierdziu Bożemu duszę księdza prałata Franciszka Foksa.