ministrant.go.pl > lso > opiekunowie > ks. Krzysztof

ks. Krzysztof Krzak

opiekun ministrantów w latach 2004 - 2007

ur. 28 VI 1977 Namysłów, święcenia perezbiteratu 24 V 2003 roku
w Katedrze Wrocławskiej, mgr, obecnie parafia Wniebowzięcia NMP, Bielawa - diecezja świdnicka.

stan z dnia 20 września 2007

Ksiądz Krzysztof Krzak to obecny opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza. Funkcję tę pełni od września 2004 roku, od czasu kiedy jego poprzednik ks. Krzysztof Ora został skierowany na studia specjalistyczne na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wraz z nowym opiekunem pojawiły się pewne wątpliwości, czy sposób kierowania liczną grupą ministrantów i lektorów będzie tak samo sprawny jak poprzednika.

Ksiądz Krzak nie miał większych trudności z „aklimatyzacją” na stanowisku opiekuna LSO, ponieważ przez rok jako wikariusz naszej parafii, podpatrywał działania swojego poprzednika. Obecnie minął ponad rok, kiedy z powodzeniem przejął obowiązki opiekuna Liturgicznej Służby Ołtarza.

Pracę nowego opiekuna najkrócej można określić jako kontynuację dokonań swojego poprzednika. Ksiądz Krzysztof już na pierwszych swoich zbiórkach bardzo duży nacisk kładł na służenia obowiązkowe. Temat służeń dla nowego opiekuna jest bardzo istotny, dlatego poruszany jest zawsze na spotkaniach formacyjnych.

Niezwykle ważne są comiesięczne Msze Święte w pierwsze czwartki miesiąca. Księdzu Krzysztofowi bardzo zależy, aby każdy członek LSO znalazł czas, by w tym dniu w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej, a tuż po niej w zbiórce formacyjnej. Należy podkreślić, iż te spotkania to jedyna z nielicznych okazji do spotkania się całej Liturgicznej Służby Ołtarza.

Ksiądz opiekun dba o asystę. Stara się, aby na wszystkich uroczystościach cała asysta była obecna i czynnie uczestniczyła w Mszach Świętych. Mimo starań księdza nie zawsze ministranci i lektorzy dopisują frekwencją.

Starania opiekuna idą również w kierunku, aby młodzież ministrancka rozwijała swoje predyspozycje sportowe. Ksiądz Krzysztof Krzak zorganizował halowy turniej piłki nożnej, na którym bielawska LSO zajęła pierwsze miejsce, pozostawiając daleko w tyle swoich najgroźniejszych rywali z ostatnich sezonów – LSO z parafii św. Marcina z Piławy Górnej. Opiekun naszej wspólnoty ministranckiej posiada duży entuzjazm sportowy, chcielibyśmy, aby jego wielki zapał do sportu procentował w większej ilości zawodów sportowych i rekreacyjnych wspólnych wyjazdów, interesujących zbiórek, ponieważ jest ich za mało. Wymaga to zdecydowanego podejścia do młodzieży.

Ksiądz Krzysztof jako piłkarz jest mocną podporą w drużynie księży, która wygrała dwa prestiżowe mecze z drużyną bielawskich VIP-ów. Poza piłką nożną nasz opiekun jest miłośnikiem kolarstwa, wspólnie ze swoimi współpracownikami wiele godzin spędza jeżdżąc na rowerze. Ukoronowaniem treningów kolarskich było poprowadzenie drugiej rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę.

Ksiądz Krzak kontynuuje po swoim poprzedniku tradycję spotkań opłatkowych wszystkich ministrantów i lektorów wraz z rodzicami. Na spotkaniu tym, które miało miejsce w styczniu został podsumowany okres pracy nowego opiekuna oraz zostały przedstawione plany na przyszłość.

Nowością w roku szkolnym 2004/2005 był organizowany na naszej plebani kurs lektorski. Został on zorganizowany po długiej przerwie. Zdecydowaną większość wykładów prowadził ksiądz Krzak.

Dużą zaletą księdza jest to, że potrafi głośno wyrazić swą wdzięczność za otrzymaną pomoc lub dobrze wykonane zadanie. Należy zaznaczyć, iż poprzednim opiekunom zdarzało się to bardzo rzadko. Ksiądz jest bardzo chętny do wszelkiej współpracy, otwarty na dobre pomysły. Minął dopiero rok, od kiedy opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza jest ksiądz Krzysztof Krzak, dlatego z biegiem czasu dokonania i lista zasług z pewnością jeszcze się wydłuży.