ministrant.go.pl > lso > opiekunowie > ks. Mieczysław

ks. Mieczysław Ośka

opiekun ministrantów w latach 1978 - 1983

Święcenia perezbiteratu przyjął w 1978 roku w Katedrze Wrocławskiej. 22 kwietnia 1983 roku uległ śmiertelnemu wypadkowi samochodowemu. Został pochowany w miejscowości Rolantowice koło Wrocławia.

stan z dnia 29 kwietnia 2005

Osobę księdza Mieczysława wspomina akolita tamtego okresu Dariusz Filozof:

"Na spotkania dla kandydatów na ministranta zacząłem uczęszczać w roku 1978. Spotkania te prowadził ks. Mieczysław Ośka. Formacja trwała przez miesiące. Wtedy nabywałem obeznania w nazwach naczyń, szat, ksiąg i innych paramentów liturgicznych. Wiedza teoretyczna była podstawą "zbiórek" czysto praktycznych, podczas których kojarzyłem nazwy z wyglądem poszczególnych sprzętów oraz uczyłem się poruszania przy ołtarzu. Dodatkową zaletą spotkań było to, że ks. Mieczysław Ośka przekazywał nam ogólną wiedzę o postawie ministranta nie tylko w kościele, ale także w szkole, na ulicy i w domu rodzinnym. Różnorodność stosowania metod formacyjnych sprawiała, że spotkania cieszyły się dużą sympatią z mojej strony i ze strony moich kolegów. Nasz moderator był najlepszym dla nas przykładem sługi Bożego."

Na co dzień ks. Mieczysław uczył religii w parafialnych salkach katechetycznych, był bardzo wymagający i stanowczy w swoim postępowaniu, decyzjach i ocenach. W pamięci rysuje się postać księdza jako otwartego na kontakty międzyludzkie.

Wszystko jednak przerwała nagła i niespodziewana śmierć ks. Mieczysława, który uległ wypadkowi samochodowemu. Jadąc fiatem 126 p. z Bielawy w kierunku Wrocławia czołowo zderzył się z jadącym tirem. Szanse na przeżycie były zerowe.

Polecajmy Miłosierdziu Bożemu duszę księdza Mieczysława Ośki.