Polecamy również:

 

 

 

U stóp Bolesnej Królowej Polski

 

Niedziela 21 października 2007 18:20
Źródło: własne
Przygotował: MB

 

 

W jesienną, trochę deszczową sobotę 20 października wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza wraz ze swoim opiekunem ks. Julianem pielgrzymowała do Bazyliki, Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

 

 

 

Ziemia licheńska to jeden z niewielu zakątków Polski, który Najświętsza Maryja Panna wybrała na miejsce swoich objawień, heroldem swoim czyniąc ubogiego wiejskiego pasterza Mikołaja. Podczas jednego z objawień w 1850 roku Maryja przepowiedziała chwile wielkości Lichenia:

Tu - do mego obrazu - przyjdą pielgrzymi z całej Polski i znajdą pocieszenie w ciężkich swych strapieniach. Ja tu będę królowała memu narodowi na wieki. Będę uzdrawiać chore ciała i dusze. Wybuduję studnię głęboką. Będą pić wodę orzeźwiającą, a ich serca będą wypełnione radością. Będzie tu wybudowany ku mej czci wspaniały kościół. na tym miejscu powstanie klasztor, gdzie służyć mi będą moi synowie.

Dzisiaj Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej każdego roku odwiedza blisko półtora miliona pielgrzymów, a posługę kapłańską od 1949r. sprawuje Zgromadzenie Księży Marianów. Niedaleko kościoła św. Doroty, w którym znajdował się cudowny obraz Matki Bożej, wyrosła ku niebu ogromna świątynia, zbudowana jako wyraz wdzięczności wiernych w 150 rocznicę objawień.

Skromna grupa ministrantów z Bielawy zwiedzając sanktuarium licheńskie zaczęła od wprowadzenia ks. opiekuna, który już w autokarze przybliżył historię objawień i przedstawił podstawowe wiadomości o nowowybudowanej bazylice.
Las grąbliński - to miejsce, gdzie po przyjeździe skierowaliśmy pierwsze kroki, w tym to lesie, jak podają źródła, objawiła się Matka Boża. Wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej, rozważaliśmy specjalnie przygotowane na tę okoliczność rozmyślania o tajemnicy Męki Pańskiej - było to wyjątkowe nabożeństwo, stacje rozstawione wśród bujnej zieleni nastrajały do przemyśleń, zadumy, a przede wszystkim do modlitwy, modlitwy za naszą wspólnotę ministrancką, która w tym czasie tego tego bardzo potrzebuje.
Bazylika licheńska - wspaniała budowla, wykonana z wielkim kunsztem sztuki architektonicznej, bardzo, bardzo bogato zdobiona, naprawdę robi duże wrażenie. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża, składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków, do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Chlubę licheńskiego sanktuarium stanowi dzwon nazwany imieniem Maryi Bogurodzicy. Jest to największy dzwon w Polsce i trzeci pod względem wielkości w Europie. Na zwiedzenie tego ogromnego kompleksu licheńskiego potrzeba z pewnością wiele dni, mając w zapasie tylko kilka godzin odwiedziliśmy najważniejsze miejsca bazyliki. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki  była Eucharystia sprawowana w samo południe. Koncelebrę sprawowało 36 kapłanów z różnych części Polski, a ponad tysiąc wiernych w tym również 25 osób z Bielawy modliło się u stóp cudownego obrazu Bolesnej Królowej Polski.

Ta pielgrzymka była nam potrzebna, z pewnością każdy z nas przeżył ją na swój sposób," ładując akumulatory" na kolejne dni i miesiące wypełniania swojego powołania, w szkole, pracy, rodzinie, a przede wszystkim we wspólnocie Liturgicznej Służby Ołtarza.

Dziękujemy wszystkim, bez których nie mógłby się odbyć ten wyjazd, przede wszystkim ks. Prałatowi Stanisławowi i naszemu opiekunowi ks. Julianowi.

c.d.n.

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej