Diecezja Świdnicka świętuje

Czwartek 15 marca 2009 20:25
źródło: dzisiajswidnica.pl, onet.pl, własne

W środę 25 marca odbyły się uroczystości związane z rocznicą V-lecia Diecezji Świdnickiej. Z tej okazji w świdnickiej katedrze, o godz. 17.00 arcybiskup metropolita krakowski, ks. kard. Stanisław Dziwisz odprawił dziękczynną mszę i wygłosił okolicznościową homilię.

Wielki Gospodarzu Diecezji Świdnickiej. Z wawelskiego wzgórza przywożę pozdrowienia, wyrazy szacunku i uznania - tymi słowami metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz rozpoczął homilię podczas wczorajszej uroczystej  Mszy Św., rozpoczynającej obchody jubileuszu świdnickiego biskupstwa.
- Dokładnie o tej porze, 5 lat temu, tu w katedrze, miało miejsce mianowanie I biskupa świdnickiego. Dzisiaj gromadzimy się, by podziękować papieżowi, Janowi Pawłowi II, za jego decyzję o utworzeniu Diecezji Świdnickiej - mówił biskup Ignacy Dec. -Jesteśmy wdzięczni papieżowi Benedyktowi XVI za biskupa pomocniczego - ks. Adama Bałabucha. Biskup świdnicki dziękował także za przybycie kardynałowi Dziwiszowi. - Jan Paweł II ustanowił diecezję pod koniec swojego życia i nie zdążył jej odwiedzić. Jesteśmy zaszczyceni, że jest z nami współtwórca jego wielkości - mówił. Biskup Dec podkreślił jednocześnie, że spełnienie woli Ojca Świętego było możliwe dzięki wsparciu wiernych, kapłanów i władz samorządowych.

W tym dniu, kościół katolicki obchodził uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Podczas homilii, arcybiskup Stanisław Dziwisz, zauważył, że do urzeczywistnienia zbawczych planów, Bóg potrzebuje pomocy człowieka. Stawia mu zadania. - Zadanie otrzymała Maryja, Matka Boża, a 5 lat temu Bóg powierzył biskupowi Ignacemu poprowadzenie diecezji. Później przyszedł czas służby, gorliwej i codziennej, Bogu i człowiekowi - mówił metropolita krakowski.

Uczestniczący w uroczystości arcybiskup senior wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz ocenił, że jego zdaniem diecezja "zdała egzamin" i życzył jej ordynariuszowi, biskupowi Ignacemu Decowi, "energii w kontynuowaniu dzieła".

Z kolei zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Władysław Stasiak zaznaczył, że choć Kościół i Państwo są różne, powinny współpracować. - Łączy je bowiem troska o wspólne dobro, a współdziałając mogą rozwiązywać istotne problemy społeczne - mówił.

Ponad to, swoja obecnością jubileusz zaszczycili, abp Marian Gołębiewski - Metropolita Wrocławski, bp Stefan Cichy - ordynariusz diecezji lednickiej, bp Stefan Regmunt - ordynariusz diecezji zielonogórsko - gorzowskiej, a także bp Józef Pazdur, bp Andrzej Siemieniewski, bp Marek Mendyk.

Diecezję świdnicką powołał w 2004 r. papież Jan Paweł II. Powstała ona z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 dekanatów diecezji legnickiej. O miano trzeciej stolicy diecezji na Dolnym Śląsku Świdnica walczyła z Nysą, Wałbrzychem i Kłodzkiem.

Patronem diecezji świdnickiej ustanowiono św. Stanisława, biskupa i męczennika, a jej pierwszym biskupem Jan Paweł II mianował Ignacego Deca, ówczesnego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Wśród licznie zgromadzonych wiernych szczególnie widoczna była grupa z Bielawy a wśród nich, Liturgiczna Służba Ołtarza, ojcowie ministranci, lektorzy i ministranci w strojach liturgicznych.

W jubileuszowym nabożeństwie, oprócz duchownych, wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele świata polityki, m.in. Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO, Anna Zalewska z PiS-u oraz zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta, Władysław Stasiak, a także minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Galeria zdjęć