Polecamy również:

 

 

 

Jeden z najważniejszych dni w życiu

 

Środa 17 maja 2009 17:00
źródło: własne
Przygotował: MB

 

 

Każdego roku w maju tysiące dzieci przystępuje po raz pierwszy w życiu do Stołu Pańskiego. Jest to szczególne przeżycie religijne, jedno z najważniejszych w życiu chrześcijanina.

 

 

 

Komunia św. jest spotkaniem z osobowym Bogiem pod postaciami Chleba i Wina. Gdybyśmy doceniali w pełni wartość tego spotkania to - jak pisała św. Teresa z Lisieux - „służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów".

Obecnie-zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski z 1971r. - dzieci przystępują do Pierwszej Komunii św. w drugiej klasie szkoły podstawowej. Godzi się przypomnieć, że jeszcze pół wieku temu w wielu parafiach praktykowano wczesną Komunię św. Realizowano w ten sposób zalecenie 
Piusa X
- nazywanego „papieżem dzieci i Eucharystii" -wprowadzone 8 sierpnia 1910 r. dekretem „Quam singulari". Uważał on, że dziecko przyjmujące Komunię św. nie musi znać wszystkich prawd katechizmowych; wystarczy, że odróżnia Chleb Eucharystyczny od chleba, którym karmimy się każdego dnia. Ojciec Święty żywił nadzieję, że dzięki temu będzie więcej świętych dzieci. On sam również przyjął wczesną Komunię św. Jan Paweł II w 1987 r. w Tarnowie powiedział do duchowieństwa, że praktyka ta zaowocowała licznymi powołaniami kapłańskimi i zakonnymi.

Dzień Pierwszej Komunii św. jest dla chrześcijanina jednym z najważniejszych w życiu. Rodzice, chrzestni czy krewni uczestniczący w uroczystości, nie powinni zaniedbywać okazji, aby razem z dzieckiem przystąpić w tym dniu do Stołu Pańskiego, ofiarowując Komunię św. w jego intencji. Od naszej roztropności w dużym stopniu będzie zależeć, jak dziecko przeżyje ten niezwykły dzień i jakie wspomnienia zachowa na całe życie.

W naszej parafii w niedzielę 17 maja, do sakramentu I Komunii Św. przystąpiło blisko 200 dzieci ze szkół podstawowych nr 7 i 10. Liturgii przewodniczył ks. Prałat Stanisław, który podczas homilii w obrazowy sposób mówił o prawdziwym chrześcijaństwie, o obowiązkach wynikających z bycia prawdziwym chrześcijaninem, o miłości między Bogiem i człowiekiem, o wymaganiach jakie stawia na Bóg i Kościół, a także o rozwoju duchowym dzieci, za który odpowiadają przede wszystkim rodzice, którzy swoją postawą dają świadectwo wiary. 
Wg skromnej oceny naszej redakcji kazanie było warte, aby usłyszało je więcej naszych parafian.
Ciekawostką jest obecność na uroczystościach I Komunii Św. rektora świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego - ks. Tadeusza Chlipały - jego obecność związana była uroczystością rodzinną.

Teraz przez okres tygodnia dzieci będą przychodzić na nabożeństwa ubrane w stroje komunijne, w których przyjmowały komunię. Biały Tydzień symbolizuje czystość duchową, gotowość do przyjęcia sakramentu i podtrzymuje nastrój święta, dlatego ważne jest, by podkreślić to uroczystym strojem komunijnym. Obowiązuje w tym czasie nawet ten sam ceremoniał. Biały Tydzień jest też doskonałą okazją, by przyzwyczaić dzieci do prawidłowego i świadomego uczestnictwa w Eucharystii.

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej