ks. Stanisław Prałatem Papieskim

Niedziela 23 maja 2009 23:00

W uznaniu za wyjątkowe zasługi, papież Benedykt XVI na wniosek biskupa świdnickiego przyznał ks. prałatowi Stanisławowi Chomiakowi tytuł Prałata Honorowego Jego Świątobliwości.

W poniedziałek 18 maja biskup świdnicki ogłosił nominacje papieskie. Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI obdarzył godnością "Prałata Honorowego" (Praelatus Honorarium)
ks. Stanisława Chomiaka
, kanclerza Świdnickiej Kurii Biskupiej, proboszcza naszej wspólnoty parafialnej. Od tej pory zmieni się nie tylko tytuł, ale również strój księdza prałata. Teraz ksiądz Stanisław będzie nosił fioletową sutannę.

Poniżej prezentujemy oficjalny Dekret Stolicy Apostolskiej podpisany przez sekretarza staniu Watykanu kard. Tarcisio Bertone.

-----------------------------------------------------------

Można by rzec, że w Kościele jest jak w wojsku. Trzeba być dobrym obserwatorem, aby nie pogubić się w wyróżnieniach różniących się detalami.
A oto jakie istnieją wyróżnienia prałackie. Na odpowiednio umotywowany wniosek księdza biskupa kapłan może zostać odznaczony przez papieża godnością prałata. Wśród prałatów, czyli popularnie mówiąc domowników, pierwszym stopniem nominacji jest godność kapelana honorowego Ojca Świętego. Jego strój to czarna sutanna z fioletowymi wypustkami i guzikami, fioletowy pas i biret z czerwonym pomponem. Drugim stopniem jest godność prałata honorowego Ojca Świętego. Ma on przywilej noszenia fioletowej sutanny fioletowego pasa i biretu z czerwonym pomponem.

----------------------------------------------------------

Tłumaczenie dekretu papieskiego: ks. Julian Nastałek

Benedykt XVI Papież
umiłowanemu synowi pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo.

Prośby do nas kierowane łaskawie przyjmując i wyrażając dla nich zrozumienie, abyśmy szczególne w tobie przychylności naszej świadectwo publicznie zechcieli okazać, a także dla katolickiej sprawy postępu i wzrostu, abyś był imieniem dobrze zasłużony, ciebie

Stanisława Chomiaka

z Diecezji Świdnickiej

Naszym Prałatem Honorowym
wybieramy, czynimy i ogłaszamy

Tobie więc pozwalamy na przywileje, honory, prerogatywy, które w instrukcji „Ut sive” Sekretariatu Stanu czyli Papieskiego są związane z tą godnością.

Dane w Rzymie, u św. Piotra, dnia 4 kwietnia 2009 roku

Tarcisio Kard. Bertone