Prymicje ks. Piotra Michalskiego

Niedziela 24 maja 2009 23:15

Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. (1 Kor 1.17). To kapłańskie motto naszego nowego prezbitera pochodzącego z Bielawy, ks. Piotra Michalskiego.

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego w Katedrze w Świdnicy wśród licznie przybyłych krewnych, przyjaciół, kapłanów i zaproszonych gości 13 diakonów przyjęło z rąk biskupa Ignacego Deca święcenia prezbiteratu. Po sześciu latach formacji nadszedł dzień, na który czeka się z utęsknieniem. Nowo wyświęceni kapłani nie kryli radości, jaką przeżywali w tych najważniejszych chwilach w życiu. W znaku nałożenia rąk zostali włączeni w grono prezbiterów Kościoła Świdnickiego. Dziękując Bogu za łaskę powołania stanęli wraz z pasterzem diecezji, wychowawcami, profesorami seminarium i swoimi proboszczami przy ołtarzu Ofiary Chrystusa by jako Jego kapłani sprawować po raz pierwszy w życiu Eucharystię. Wśród neoprezbiterów był nasz parafianin ks. Piotr Michalski, który w dniu 24 maja  2009 roku w swoim kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Bielawie odprawił Mszę świętą prymicyjną.

Dzień prymicji to święto i wielka radość całej wspólnoty parafialnej. Ksiądz Prymicjant z domu rodzinnego przy ul. B. Prusa i w gronie rodziców, najbliższej rodziny, kapłanów, kleryków, przedstawicieli parafii, ministrantów procesyjnie w wieńcu niesionym przez dziewczynki pierwszokomunijne, przy dźwiękach radośnie grającej orkiestry "Sart" przeszedł do kościoła. Wcześniej w domu rodzinnym miało miejsce wzruszające i osobiste błogosławieństwo rodziców, które dla każdego kapłana w dniu jego prymicji jest niezwykle ważnym przeżyciem. Pierwszą Mszę świętą dla swoich parafian ks. Piotr odprawił w obecności ks. Proboszcza Prałata Stanisława oraz rodzonego brata ks. Tomasza

Ks. Prałat wyrażając radość z uroczystości prymicji życzył ks. Piotrowi, aby we wszystkim okazywał wzór dobrych uczynków własnym postępowaniem i był świadkiem i przykładem dla wiernych, których spotka na swojej kapłańskiej drodze.

Okolicznościowe kazanie wygłosił były wikariusz naszej parafii, a obecnie rektor wrocławskiego seminarium duchownego w Henrykowie ks. dr Jan Adamarczuk. Na zakończenie Eucharystii Prymicjant podziękował Bogu za dar powołania, rodzicom za dar życia i wychowania, bratu za trwanie we wzajemnej miłości, księżom za wspieranie w drodze do kapłaństwa. Szczególne wyrazy wdzięczności ks. Piotr skierował do całej parafii, która nie szczędziła serca i czasu, aby przygotować uroczystości prymicyjne. Następnie udzielił swojego prymicyjnego błogosławieństwa i podarował wiernym pamiątkowe obrazki.

Jak udało się naszemu serwisowi wstępnie ustalić, ks. Piotr Michalski to 16-ty wyświęcony na księdza prezbiter pochodzący z naszej parafii po 1945 roku. Z naszej pochodzą następujący księża:

1. ks. Wiesław Brachuc

2. + ks. Jerzy Barański