Licencjusz kanoniczny z Bielawy

Piątek 12 czerwca 2009 23:30

Nasz opiekun ks. Julian Nastałek i wywodzący się z grona LSO Janusz Drozd w piątek
12 czerwca zdali egzamin licencjacki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, co dało im tytuł licencjusza kanonicznego i otworzyło szeroko drzwi do zdobycia tytułu doktora nauk teologicznych.

Ciekawostką jest, że zdany egzamin zakończyło uroczyste wyznanie wiary wobec Rektora PWT - wymóg Stolicy Apostolskiej, tak jest w przypadku każdego stopnia naukowego w uczelniach na prawie papieskim.

Aby zdobyć tytuł doktora (jeszcze 2 lata studiów) niezbędne przeprowadzenie jest specjalnych badań naukowych. Przedmiotem obecnych badań ks. Juliana jest lex credendi wyrażone w lex orandi liturgii rzymskiej w jej formie zwyczajnej i nadzwyczajnej.

Natomiast badania Janusza obejmują problem dialogu międzyreligijnego w oparciu o dorobek naukowy niemieckiego teologa katolickiego Horsta Bürkle.

15.06 Rada Wydziału nada tytuł naszym naukowcom, a 22.06 uroczyście odbiorą dyplomy. Obaj doktoranci bronili się z teologii dogmatycznej, otrzymując ocenę bardzo dobrą.

Ks. Julian dalszą naukę kontynuować będzie na wydziale patrologii w Rzymie, a Janusz będzie na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Wcześniejsze prace naukowe.

• Julian Nastałek, ks., Prymat papieski w dialogu ekumenicznym w polskiej literaturze teologicznej, Wrocław 2006

-------------------------------------------------

patrologia (gr. patres + logos) - nauka Ojców Kościoła, działających w pięciu pierwszych wiekach. Obejmuje dwa wielkie obszary zagadnień, którymi zajmowali się Ojcowie: o Bogu i o człowieku.

życiorys naukowy ks. Juliana Nastałka

życiorys naukowy Janusza Drozda