III Ogólnopolska Pielgrzymka LSO Krzeszów 2009

Niedziela 14 czerwca 2009 14:00

W sobotę 13 czerwca w Krzeszowie (diecezja legnicka) odbyła się  III Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów pod hasłem "Dla mnie żyć - to Chrystus!". Patronat na pielgrzymka objął bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP oraz bp Grzegorz Balcerek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów.

Już od samego rana na placu przed krzeszowską bazyliką gromadzili licznie przybyli ministranci i lektorzy z terenu całego kraju wraz ze swoimi opiekunami. Oficjalne powitanie pielgrzymów nastąpiło godz. 10.

Blisko 3 tys. uczestników z kilkunastu polskich diecezji (1,7 tys. diec. legnicka, 0,5 tys. archidiec. poznańska, 0,4 tys. archidiec. wrocławska, 0,2 tys. diec. świdnicka) oraz 190 księży uczestniczyło w centralnym punkcie pielgrzymki, czyli Mszy św. o godz. 11.00, której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy, a homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek ;-).

Po Eucharystii, każdy ministrant otrzymał ciepły posiłek, grupy pielgrzymkowe miały też okazję, by poznać historię sanktuarium w Krzeszowie. O godz. 13.30 odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej (ze świetnej strony pokazał się zespół Pinokio Brothers z Poznania). Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo czerwcowe w bazylice, o godz. 15.00.

Głównym celem pielgrzymki było podziękowanie za służbę przy Ołtarzu. Była to również okazja do spotkania środowiska ministrantów i lektorów z całej Polski.

Sanktuarium Maryjne Diecezji Legnickiej w Krzeszowie jest trzecim, po Częstochowie i Licheniu, miejscem pielgrzymowania ministrantów i lektorów. Słynie ono ze czczonego od XIII w. cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, który 2 czerwca 1997 r. ukoronował Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Legnicy.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów odbyła się 25 czerwca 2005 roku (w Roku Eucharystii) na Jasnej Górze. Drugi raz ministranci i lektorzy pielgrzymowali do Lichenia 24 czerwca 2007 roku.

Swoją obecność na pielgrzymce zaznaczyli ministranci i lektorzy połączonych siły parafii Wniebowzięcia i Miłosierdzia Bożego z Bielawy, św. Jadwigi z Ostroszowic oraz św. Antoniego z Pieszyc.

Dziękujemy ks. Julianowi za przyczynienie się do organizacji tego wyjazdu.

Zobacz galerię zdjęć