Radosne Dożynki w Bielawie

Niedziela 13 września 2009 23:20

Praca na roli, jak żadna inna, wpisana jest w harmonię przyrody i świąt kościelnych. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą, ukoronowaniem żniwnego trudu wielu ludzi. To uroczystość dziękczynna- symbol, wdzięczności ludzi za obfite plony kultywowana od zamierzchłych czasów. Takie przesłanie towarzyszyło odbywającym się 13 września 2009 r. w bielawskiej parafii Wniebowzięcia NMP Dożynkom Diecezji Świdnickiej.

Głównym akcentem uroczystości była odprawiana o godz. 13.00 Msza Święta dziękczynna i wręczenie przez gospodarzy dożynek wieńca i bochenka chleba, symbolizujących zebrane plony, Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi. Wcześniej przed głównym wejściem do kościoła ks. biskup dokonał poświęcenia okolicznościowych przepięknych wieńców dożynkowych.

"Rok 2009 kieruje naszą uwagę w stronę życia. Hasło bieżącego roku duszpasterskiego "Otoczmy troską życie" nawołuje, aby człowiek, wypełniając powierzone mu zadanie, szanował życie, które wyszło z rąk Stwórcy, aby troszczył się o życie środowiska naturalnego - ziemię dającą chleb i podtrzymującą życie ludzi, zwierząt i roślin.
Z ziemią karmicielką i z życiem biologicznym w przyrodzie najbardziej jesteście związani wy, rolnicy, którzy uprawiacie ziemię i hodujecie rośliny i zwierzęta domowe. Pracujecie na ziemi, która daje stworzeniom pokarm. Z wdzięcznością i szacunkiem chylimy dziś głowy przed wami i przed wszystkimi, którzy pracują nad produkcją żywności, zapewniając środki dla życia mieszkańcom wsi i miast". - Mówił w swojej odezwie biskup świdnicki.

Po uroczystej eucharystii, na którą przybyli goście z ościennych parafii, rolnicy, księża, samorządowcy, kombatanci, strażacy, młodzież  z pocztami sztandarowymi, nasi parafianie, można było wysłuchać i obejrzeć "Misterium Chleba", przygotowane przez artystów scen wrocławskich. Następnie z kościoła na plac przy pływalni miejskiej na os. XXV-lecia wyruszył kolorowy korowód prowadzony przez ubrane w  ludowe stroje i rozśpiewane panie z koła gospodyń. Ks. biskup wraz z ks. Prałatem Stanisławem Chomiakiem, który dziś po raz pierwszy z racji swojej godności (Praelatus Honorarium) ubrany był w fioletową sutannę, w towarzystwie Burmistrza Miasta Bielawa i V-ce starosty powiatu na miejsce dożynkowego festynu przemieszczali się karetą zaprzęgniętą na dwa czarne konie.

Już na placu dalszego dożynkowego radowania się miało miejsce symboliczne przekazanie bochenka chleba biskupowi i władzom samorządowym. W dalszej części na specjalnie przygotowanej scenie prezentowały się zespoły ludowe. „Poloneziaki”, „Macieje”, „Cicha Woda”, „Górzanie” i „Śleżanie” prezentowane występy dosłownie porwały publiczność do wspólnej zabawy i wspólnych śpiewów a aplauz publiczności domagającej sie bisów nie pozwalał artystom zejść ze sceny,, domagając się bisów. Dzieci korzystały ze specjalnie przygotowanych dla nich atrakcji; dmuchanych zjeżdżalni i skoczni, a ich radość jeszcze bardziej upiększała ten dzień.

Na scenie także prezentowali się uczniowie z klas tanecznych SP10 i śpiewająca młodzież ze Studia "Fart".

Spotkanie dożynkowe było także okazją do wsparcia budowy bielawskiej świątyni Miłosierdzia Bożego, w tym celu były rozprowadzane losy, a główną atrakcją była licytacja młodego byczka.

Tym wyjątkowym uroczystościom, towarzyszyły takie atrakcje jak: pokazy rzeźbiarskie, konkursy wieńców, chleba, zabawy dla dzieci, pokazy straży pożarnej.

Wszyscy, którzy w tym czasie uczestniczyli w dożynkowych uroczystościach i radosnym festynie, mówili, że to jeden z takich dni, który na długo zostaje w pamięci.

Zapaszmy do obejrzenia bardzo bogatej galerii zdjęć

Zobacz relację Telewizji Sudeckiej:

W celu poprawnego odbioru, zalecamy przeglądarkę Internet Explorer