Rekolekcje powołaniowe
dla młodzieży męskiej

Piątek 12 lutego 2010 15:00

W dniach od 5 do 7 lutego br. w naszym świdnickim seminarium odbywały się rekolekcje dla młodzieży męskiej naszej diecezji.  Wzięła w nich udział rekordowa liczba uczestników, ponad 120 młodzieńców podzielonych było na dwie grupy. Tradycyjnie chłopcy z gimnazjum udali się do Zagórza Śląskiego, podczas, gdy młodzież starsza oraz uczestnicy kursu ceremoniarskiego mieli swoje ćwiczenia duchowe w Świdnicy.

Wszyscy rekolektanci w większości z własnej woli pragnęli zatrzymać się w tym wyjątkowym miejscu i czasie, aby zastanowić się nad swoją przyszłością.
Była to już piąta edycja rekolekcji w naszym młodym seminarium. Przygotowaniem tych świętych ćwiczeń duchowych, zajął się Ks. dr Krzysztof Ora - duszpasterz powołań naszej diecezji, przy współudziale kleryków przede wszystkim III roku.

Podczas tych dwóch dni rekolektanci mieli możliwość uczestniczenia we Mszach św., modlitwach prowadzonych przez alumnów oraz mogli zobaczyć, jak wygląda życie seminaryjne "od kuchni". Piątkowy wieczór związany był głównie z adoracją krzyża św. w duchu Taizé. Sobota z kolei rozpoczęła się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Były również konferencje ojców duchownych i spotkania w grupach. Rekolektanci ze Świdnicy mieli możliwość po Eucharystii odwiedzić Muzeum Kupiectwa, gdzie obejrzeli słynną już wystawę "Boże młyny" autorstwa ks. prof. ndzw. dr. hab. Tadeusza Fitycha. Później była też trybuna duszpasterska oraz koncert zespołu seminaryjnego "The Clouds".
Głównym punktem ostatniego dnia była Msza św. W Świdnicy przewodniczył jej ks. bp Ignacy Dec, natomiast do Zagórza Śląskiego udał się ks. bp Adam Bałabuch. Rekolekcje zakończyły się niedzielę po południu.

Owocność rekolekcji seminaryjnych jest niekwestionowana. Jej widzialnym, choć nie zawsze natychmiastowym, przejawem są nie tylko nowi kandydaci do kapłaństwa, ale także liczne zastępy dobrych, żyjących pobożnie młodych ludzi, stanowiących niejednokrotnie członków Liturgicznej Służby Ołtarza, bądź innych funkcjonujących przy parafii grup. Wielką nadzieją napawa fakt, że, mimo szerzącego się wśród społeczeństwa, nie wyłączając młodzieży, relatywizmu i obojętności religijnej, znaczny procent przedstawicieli młodszej jego części przez postawę własnej wiary niestrudzenie świadczy o Chrystusie, Dawcy każdego Życiowego powołania.

Z naszej parafii udział wzięła mocna grupa 15 chłopaków, która mogła uczestniczyć dzięki zaangażowaniu naszego opiekuna ks. Pawła Traczykowskiego.

zobacz galerię zdjęć

Polecamy także, bardzo ciekawy felieton telewizji TVN24, na temat rekolekcji.