Polecamy również:

 

 

 

Ambona - stół słowa Bożego

 

Czwartek 15 marca 2009 19:50
źródło: własne
Przygotował: MB

 

 

"Godność słowa Bożego wymaga, by w kościele było ono głoszone z miejsca, na którym w czasie Liturgii słowa spontanicznie skupia się uwaga wiernych. [...] Ambona [...] powinna być tak umieszczona, by czytający i mówiący byli dobrze widziani i słyszani przez wiernych", czytamy w ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego w punkcie 309.

 

 

 

Temat ambony nie jest tu przypadkowy, ponieważ od dnia 18 marca zmieniła się jej lokalizacja w naszym parafialnym kościele. 

Jak wszyscy wiemy, podział Mszy św. na dwie zasadnicze części podkreślają także miejsca, w których sprawuje się liturgiczne czynności. Dla liturgii słowa miejscem tym jest ambona. To z niej głosi się słowo Boże:

"Ambona podkreśla obecność Chrystusa nauczającego, nie jest więc elementem drugorzędnym, ale koniecznym dla podkreślenia znaku Chrystusa obecnego w przepowiadaniu" (28).

Godność głoszonego słowa Bożego wymaga, aby było ono głoszone z miejsca specjalnie do tego przygotowanego i przeznaczonego (29): "We wnętrzu kościoła winno się znajdować podwyższone, stałe, dogodne i okazałe miejsce, odpowiadające godności Słowa Bożego. Powinno jasno przypominać wiernym, że we Mszy św. zostaje przygotowany stół Słowa Bożego jak i Ciała Chrystusowego, winno wreszcie stanowić skuteczną pomoc dla wiernych w uważnym słuchaniu Liturgii Słowa". (WL 32) (30).

Nie każdy jednak może wejść na ambonę. Sprawę tę reguluje Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego:

"Z ambony wykonuje się jedynie czytania, psalm responsoryjny oraz orędzie wielkanocne; można też stąd wygłaszać homilię i intencje modlitwy powszechnej. Godność ambony wymaga, aby wstępował na nią tylko sługa słowa" (OWMR 309).

Ambona jest stołem słowa Bożego. W modlitwie błogosławieństwa nowej ambony celebrans mówi: "Ty zaspokajasz nasz głód pożywnym pokarmem swego słowa". Dlatego przepisy liturgiczne z mocą podkreślają, ażeby ambona była wykorzystywana tylko i wyłącznie do czytania i wyjaśniania słowa Bożego. Nie powinno się z niej rozpoczynać i kończyć Mszy świętej. Nie jest też dozwolone kierowanie stąd śpiewem, mówienie komentarzy bądź ogłoszeń, "nie można bowiem uwag porządkowych czy dyrygowania stawiać na równi ze słowem Bożym" (31). W ten sposób także zatraciłoby się "znaczenie ambony jako znaku obecności Chrystusa przepowiadającego". Dlatego ambona powinna być miejscem zastrzeżonym dla głoszenia słowa Bożego i do innych części Mszy św. nie powinna być używana (32).

Wszystkim lektorom i psauterzystom, przypominamy, aby do pełnienia odpowiednich posług ustawiali się po lewej stronie prezbiterium.

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej