Czwartek 1 kwietnia 2010 23:45

W Wielki Czwartek kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominana jest męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa.

Galeria zdjęć z Wielkiego Czwartku

Dziś rano w katedrze świdnickiej biskup wraz z kapłanami odprawił Mszę św. Krzyżma, podczas, której święcono oleje, a koncelebrujący kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne.

Msza św. miała charakter bardzo uroczysty. Była dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. W liturgii podczas śpiewu hymnu "Chwała na wysokości Bogu", którego nie było przez cały Wielki Post, biły dzwony. Po Mszy św. ruszyła procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Podczas uroczystej Mszy św. do grona ministrantów zostało włączonych 21 chłopców. Ksiądz Prałat poświęcił nowe komże ministranckie oraz pobłogosławił nowych ministrantów. Ministranci złożyli uroczyste przyrzeczenia i po raz pierwszy stanęli przy ołtarzu w stroju liturgicznym.
Kandydaci zostali odpowiednio przygotowani do tej zaszczytnej służby. Mamy nadzieję, że z pomocą łaski Bożej dobrze będą wypełniać swoje zobowiązania.
Przez okres siedmiu miesięcy chłopcy zdobywali wiedzę i umiejętności pod czujnym okiem naszego opiekuna ks. Pawła Traczykowskiego.

Do grona ministrantów w tym roku została przyjęta rekordowa grupa chłopców:

1. Mateusz Balsam

19. Kamil Wiekiera

20. Rafał Wiszniewski

21. Patryk Źródlak

Podczas mszy także 7 ministrantów otrzymało posługę lektora.
Lektor, czytając Słowo Boże, staje się wyrazicielem samego Boga wobec słuchaczy. Jest to wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność. Dlatego też nowi lektorzy zostali wybrani jako ci, których życie jest przepojone głęboką wiarą, a punktem centralnym i celem tylko Jezus Chrystus. Nowi lektorzy powinni więc wykorzystać wiedzę, którą nabyli na kursie i wykorzystać ją jak najlepiej do spełnienia swojej funkcji w Liturgii, aby Słowo Boże wywołało u słuchaczy odpowiednie przeżycie. Wymaga to odpowiedniego przekazu, płynącego z głębokiej wiary i czystego serca lektora. Trzeba więc zwrócić uwagę na właściwy stosunek do Pisma Świętego, na odpowiednie jego rozumienie i odpowiednią intonację.

Do grona lektorów zostali włączeni:

1. Krzysztof Kudyra

2. Jakub Litwa