Niedziela Dobrego Pasterza

Czwartek 24 kwietnia 2010 10:30

Świadectwa alumnów w parafiach, a dla chętnych możliwość zwiedzenia seminariów, gdzie przygotowują się do kapłaństwa, a także modlitwa w intencji powołań – kapłańskich i zakonnych. To propozycje na tydzień powołaniowy, który rozpocznie się 25 kwietnia, w Niedzielę Dobrego Pasterza.

47. Światowy Dzień Modlitw o Powołania przypada w niedzielę, 25 kwietnia. Z tej okazji Benedykt XVI przygotował orędzie, zatytułowane „Świadectwo wzbudza powołania”.

„Owocność propozycji powołaniowych zależy najpierw od inicjatywy i działania Boga, ale – jak to potwierdza doświadczenie duszpasterskie – jest wspierana także jakością i bogactwem świadectwa osobistego i wspólnotowego tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Pana do podjęcia posługi kapłańskiej czy do życia konsekrowanego. Ich świadectwo może pomóc innym, by i oni zapragnęli z wielkodusznością odpowiedzieć na głos Chrystusa” – zaznacza w nim Papież.

Tradycyjnie w Niedzielę Dobrego Pasterza seminarzyści w całym kraju będą odwiedzać różne parafie w swoich diecezjach i dzielić się świadectwem swojego powołania. Wiele seminariów w tym czasie organizuje też dni otwarte.

To także szczególny czas spotkań osób, które niosą seminariom duchowe i materialne wsparcie.
Celem tego dzieła jest zaangażowanie ludzi świeckich w duchową i materialną pomoc osobom powołanym do życia kapłańskiego i zakonnego. Podobne grupy istnieją przy innych seminariach, np. Wspólnota Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.

Warto podkreślić, że obchodzony w dniach 25 kwietnia – 1 maja Tydzień Modlitw o Powołania obejmuje nie tylko powołania do kapłaństwa, ale i życia konsekrowanego. Sama modlitwa o powołania także nie ogranicza się do tego jednego tygodnia w ciągu roku. Zwłaszcza ze względu na trwający Rok Kapłański podejmowanych inicjatyw modlitewnych jest więcej. W naszym kościele w każdy pierwszy czwartek miesiąca trwa modlitwa, podczas której szczególnie ludzie młodzi wspólnie modlą się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Tradycyjnie jest to dzień, w którym alumni naszego seminarium odwiedzają największe parafie. Klerycy dzielą się z wiernymi swoimi świadectwami powołania, głoszą homilie, prowadzą nabożeństwa i spotkania, a także sprzedają książki i gazety związane z seminarium.

Jednak w tym roku do Bielawy, przyjechały siostry ze zgromadzenia św. Augustyna, upiększając liturgię śpiewem i dając świadectwo swojego powołania.

Praktykę modlitwy Kościoła w intencji powołań do stanu kapłańskiego i życia zakonnego ustanowił w 1964 r. papież Paweł VI. Od tamtego czasu jedna z niedziel okresu wielkanocnego, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza, poświęcona jest na modlitwę w intencji powołań. Dzień ten przed soborową reformą kalendarza liturgicznego przypadał na 2. Niedzielę Wielkanocną, obecnie jest to 4. Niedziela Wielkanocna.