Promocja ceremoniarzy 2010

Sobota 22 maja 2010 08:40
źródło: ministranci.diecezja.swidnica.pl

W sobotę 15 maja, podczas liturgii Mszy św. pod przewodnictwem protonotariusza apostolskiego supra numerum (infułata) ks. Kazimierza Jandziszaka , w kaplicy Miłosierdzia Bożego przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy, do nowych funkcji w kościele, zostało promowanych 38 ceremoniarzy - koordynatorów przebiegu liturgii oraz 14 lektorów do posługi Słowa Bożego.

Funkcje do których zostaliście dziś powołani, są dla was wielkim darem, dlatego musicie należycie z wielką starannością i pobożnością je dobrze wypełniać. Służąc przy ołtarzu Pańskim musicie odznaczać się wzorową postawą nie tylko w kościele, ale także w środowiskach, których żyjecie, czy to w domu, czy w szkole. Kościół powołując was dziś to tych ważnych liturgicznych funkcji obdarza was dużym zaufaniem - mówił podczas homilii ks. Kazimierz Jandziszak.

W dalszej części liturgii po odmówieniu tekstu przyrzeczeń oraz błogosławieństwie, każdy z ceremoniarzy i lektorów podszedł do księdza infułata, który podał odpowiednio ceremoniarzom agendę wypowiadając słowa: „Służ wiernie Bogu i ludziom jako ceremoniarz” i lektorom Biblię mówiąc: „Przyjmij księgę Pisma Świętego, otaczaj ją szacunkiem i wiernie przekazuj Słowo Objawione ku Chwale Boga i pożytku wiernych”.

Zewnętrznym znakiem, a także symbolem głębokiej zażyłości z Chrystusem, wyróżniającym ceremoniarzy podczas liturgii jest krzyż na czerwonym sznurze ze złotą nitką, natomiast lektorów, krzyż na sznurze białym.

Nowo promowani ceremoniarze złożyli podziękowanie, księżom i rodzicom, zobowiązując się do pogłębiania swojej wiary i rzetelnego wypełniania otrzymanej posługi. Na zakończenie Mszy św. lektorzy i ceremoniarze zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia pamiątkowego.

Promocję na wyższe stopnie liturgiczne poprzedziły odpowiednie kursy przygotowawcze, a zwieńczeniem był egzamin końcowy. Kurs ceremoniarski odbywał się w ośrodku Świdnicy pod koordynacją ks. Krzysztofa Ory, a także w Kłodzku pod opieką
o. Jeremiasza Brzezińskiego. W ramach zespołów dekanalnych odbywały się kursy przygotowujące do posługi lektora.

Z naszej parafii do funkcji ceremoniarza zostali promowani:

- Paweł Bednarczyk

- Jakub Bieżanowski

- Krzysztof Frącek

- Krzysztof Moskalik

- Patryk Wiatrak

Wszystkim nowopromowanym serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w wypełnianiu swojej nowej liturgicznej posługi.

-------------------------
Po łacinie lector oznacza osobę głośno odczytującą tekst. W Kościele oznacza mężczyznę, którego funkcja w liturgii polega na odczytywaniu tekstów Pisma Świętego dla całego zgromadzenia. Kandydaci do tej posługi przygotowali się przez wykłady biblijne i liturgiczne oraz osobiste studium Pisma Świętego i modlitwę.

Funkcja ceremoniarza jest nową propozycją formacji specjalistycznej dla ministrantów, którzy mają za zadanie przygotować osoby pomagające w parafii w przygotowaniu liturgii (zwłaszcza niedzielnej i świątecznej), w umiejętnym kierowaniu ceremoniami liturgicznymi w parafii oraz w przewodzeniu grupom ministranckim posługującym przy ołtarzu.

Galeria zdjęć