Srebrny jubileusz kapłaństwa
ks. prałata Stanisława Chomiaka

Niedziela 30 maja 2010 23:45

W niedzielę 30 maja br o godz. 12.15 w kościele parafialnym w Bielawie, ks. prałat Stanisław Chomiak przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w 25 rocznicę swoich święceń kapłańskich. Uroczystość zgromadziła licznych wiernych bielawskich parafii, rodzinę i przyjaciół , lokalne władze samorządowe, a także grono hierarchów kościelnych z ks. bp. Ignacym Decem na czele.

Ks. Stanisław Chomiak urodził się 12 marca 1960 w Ścianawie, w rodzinie Eugeniusza i Krystyny z domu Poświstajło. Mając lat 5, rodzice przyszłego księdza przeprowadzili się do Lądka Zdroju. Tutaj młody Stanisław zdobył wykształcenie podstawowe i średnie, ukończył liceum ogólnokształcące i po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w 1979 roku wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Z pewnością mama z tata żałowali tej decyzji syna, bo ks. Stanisław jest jedynakiem, że trzeba oddać syna kościołowi. Ale Pan Bóg wie co robi, jeżeli na nas zobowiązuje czy wzywa do ofiary, to potem nam stokroć nasze oddanie wynagradza. I sądzimy że tak jest w tym przypadku - mówił podczas mszy jubileuszowej ks. biskup Ignacy DEC.

24 maja 1985 roku ks. Stanisław przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Henryka Gulbinowicza.
Później przyszły pierwsze wikariaty
- Wałbrzych - parafia Podwyższenia Krzyża Św.
- Świdnica - parafia św. Józefa
- Wrocław - parafia św. Henryka
- Stronie Śl. - parafia św. Maternusa

W roku 1993 decyzją ks. kard. Gulbinowicza, ks. Stanisław został skierowany do pracy we wrocławskim Seminarium Duchownym, gdzie pełnił funkcję prefekta (wychowawcy). W 1997 roku zdobył tytuł doktora w zakresie historii kościoła. W latach 1993-98, był wizytatorem katechetycznym, sprawował opiekę duszpasterską nad nauczycielami i w roku 1998 ks. kardynał Gulbinowicz ustanowił naszego ks. Stanisława proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Od tego czasu funkcję tą pełni do dnia dzisiejszego.

Kiedy to w roku 2004 Papież Jan Paweł II ustanowił nową diecezję świdnicką, pierwszy biskup świdnicki Ignacy DEC, powołał ks. Stanisława Chomiaka na funkcję kanclerza kurii biskupiej. Później przyszły godności kapelana honorowego Ojca świętego, kanonika RM, przewodniczącego kapituły katedralnej - prepozyta, wikariusza biskupiego ds. sakramentów św.
4 kwietnia 2009 roku Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI obdarzył godnością "Prałata Honorowego" (Praelatus Honorarium) naszego jubilata.

Ks. prałat Stanisław jest dobrym pasterzem naszej wspólnoty parafialnej, cieszy się dużą sympatią,
poszanowaniem i wdzięcznością. Jest przedsiębiorczym gospodarzem i troskliwym ojcem.

Bogu w Trójcy Jedynemu niech będzie cześć, uwielbienie i dziękczynienie za dar dwudziestopięcioletniej posługi kapłańskiej ks. Stanisława.

Galeria zdjęć z jubileuszu

relacja tv sudeckiej

Zarejestrowana cała uroczystość (LSO Bielawa)