Uroczystość Bożego Ciała

Czwartek 3 czerwca 2010 22:00

Boże, Ty w Najświętszym Sakramencie zostawiłeś nam pamiątkę swej męki, daj nam taką czcią otaczać święte tajemnice Ciała i Krwi Twojej, abyśmy nieustannie doznawali owoców Twego odkupienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków...

To chyba jedyna oficjalna modlitwa Kościoła, w której zwraca się do Jezusa Chrystusa nazywając Go wprost Bogiem. Z drugiej strony to najczęściej używana kolekta, gdyż często można ją usłyszeć na koniec adoracji Najświętszego Sakramentu. To co jedyne i to, co tak częste, wręcz poniekąd powszednie. Oba bieguny łączą się dziś tu i teraz właśnie podczas tej uroczystości. Stawiają pytania – jaki jest mój stosunek do Jezusa Chrystusa obecnego w małym kawałku chleba? Jak wykorzystuję czas, który otrzymuję na Jego adorację, uwielbienie?

Boże Ciało to jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt Kościoła katolickiego. Tak naprawdę to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i w krew Chrystusa. Co prawda pamiątkę tego wydarzenia w Kościele obchodzi się także w Wielki Czwartek, ale wtedy rozpamiętuje się mękę Jezusa, a uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. Święto to obchodzi się zawsze 60 dni po Wielkanocy. Nieodłącznym elementem obchodów jest procesja z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Często kilka parafii organizuje jedną wspólną procesję.

Tak też i miało być w naszym mieście, jednak pogoda przeszkodziła i procesja eucharystyczna odbyła się wewnątrz kościoła. Uroczystościom przewodniczył ks. prałat Stanisław, a homilię wygłosił ks. wicedziekan dekanatu Bielawa ks. Robert Begierski, w której pytał: "Czy rozumiecie tę miłość Boga do człowieka?"

kazanie w formacie .mp3