Lednica 2010 - Spotkanie młodzieży

Niedziela 6 czerwca 2010 16:00

Ponad 80 tys. osób uczestniczyło w sobotę 5 czerwca w XIV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Tegoroczna impreza na polach lednickich odbywa się pod hasłem "Kobieta - dar i tajemnica".

Nabożeństwa lednickie poprzedził skok 96 spadochroniarzy, którzy uczcili w ten sposób ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Sobotnie spotkanie zakończy się o północy, kiedy to uczestnicy w symbolicznym geście wyboru Chrystusa przejdą przez Bramę-Rybę III Tysiąclecia.

Młodzi gromadzili się na polach lednickich od godzin południowych. Obejrzeli m.in. procesję wizerunków Matki Boskiej z całego kraju i wysłuchali aktu nadania ziemi lednickiej polskiej młodzieży katolickiej.

"To miejsce należy do polskiej młodzieży. Daję wam tę ziemię. W ten sposób każdy może czuć, że to miejsce należy do niego i zawsze może tu powracać - do siebie" - powiedział organizator spotkania dominikanin ojciec Jan Góra.

Tegoroczne spotkanie jest poświęcone zgłębieniu tajemnicy kobiety, jej roli i znaczeniu we współczesnym świecie i Kościele.

W trakcie uroczystości zaplanowano m.in. ceremonię błogosławieństwa rąk kobiecych, w trakcie której kobiety wzniosą ręce w górę, a mężczyźni przyklękną. W ten sposób zostanie uhonorowana rola płci żeńskiej w życiu Kościoła. Jednym z religijnych wydarzeń ma być też misterium "Kobiety, które poszły za Chrystusem".

Połączona w duchu miłości młodzież,  naszego regionu, z Bielawy, Pieszyc i Niemczy, także uczestniczyła w spotkaniu. Przewodnikiem duchowym był duszpasterz młodych ks. Paweł Traczykowski.

Spotkanie na lednickich polach odbyło się po raz czternasty. Od 1997 roku w czerwcu, pod Bramą-Rybą, symbolizującą Chrystusa, spotykają się dziesiątki tysięcy młodych ludzi z Polski i Europy.

galeria zdjęć