300 schodów w jedną minutę

Środa 28 lipca 2010 16:00

W sobotę 17 lipca odbył się bieg po schodach wieży widokowej naszego kościoła. To jedyny w Europie bieg w obiekcie sakralnym. Jego uczestnicy mieli do pokonania 300 stopni wachlarzowych. Organizatorem zawodów było Miasto Bielawa - Ośrodek Sportu i Rekreacji.

To już druga edycja tego typu zawodów na naszej kościelnej wieży, która w 2008 roku przeszła kapitalny remont, dzięki któremu, stała się jedną z większych atrakcji turystycznych naszego powiatu.

Choć do uczestnictwa zachęcała piękna, słoneczna pogoda, na starcie stanęło 92 zawodników, to blisko 40% mniej chętnych, niż rok temu. Wśród nich przede wszystkim lokalni zawodnicy z regionu, ale także pojawili się biegacze z Czech, Słowacji, Ukrainy czy Białorusi. Najlepsi zawodnicy trasę 300 schodów, z małym płaskim podbiegiem zaliczali w granicach jednej minuty. Najszybszy z nich (1) Pan Tomasz z Żyliny (Słowacja) uzyskał czas 1:10,67, a najwolniejsza okazała się (92) Pani Zenobia z Dzierżoniowa 5:32,46.

Wśród nielicznych widzów dało się zauważyć naszych ministrantów, którzy z zaciekawieniem się przyglądali tym jedynym i wyjątkowym w swoim rodzaju zawodom sportowym. - W tym roku nie byłem przygotowany, ale w następnym chętnie wziąłbym udział jak bym mógł - mówił z uśmiechem na twarzy, zapytany przez nas dwunastoletni Patryk Źródlak.

Celem zawodów była popularyzacja i upowszechnianie biegania jako zdrowej i prostej formy sportu oraz wypoczynku, a także promocja miasta oraz przedstawienie walorów kościoła pw. WNMP w Bielawie.

Zawody w żaden sposób nie zakłóciły i nie przeszkadzały w tym dniu funkcjonowaniu parafii.

Relacja TV Sudeckiej - http://www.tvsudecka.pl/material/video/4796