7. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej

Wtorek 9 sierpnia 2010 09:45
źródło: jasnagora.com

W pierwszej połowie sierpnia Jasna Góra przeżywa szczyt pielgrzymkowy. Przez cały tydzień, aż do soboty, 14 sierpnia, na Jasną Górę codziennie wchodzi od kilku do kilkunastu pielgrzymek, zdążających na coroczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W dniach od 1 do 15 sierpnia do Maryi, Matki i Królowej z całej Polski przybędzie 55 pieszych pielgrzymek, a w nich - w sumie - kilkadziesiąt tys. pątników (w zeszłym roku 85 tys.).

Jako pierwsza w poniedziałek, 9 sierpnia na Jasnej Górze zameldowała się 7. Piesza Pielgrzymka Diec. Świdnickiej. Na powitanie pielgrzymów przyjechał biskup diec. świdnickiej Ignacy Dec. W pielgrzymce wędrowało 950 osób w 8. grupach, a prawie 2 tysiące dojechało autokarami na powitanie pieszych pielgrzymów - od kilku lat na ten dzień dojeżdża do Częstochowy cała diec. świdnicka. Wędrowało 26 księży, 16 diakonów, 15 kleryków, 9 sióstr zakonnych i 1 postulantka. Najstarszym pielgrzymem był br. Władysław z grupy czwartej - 81 lat, najmłodsza Ewa, licząca 5 miesięcy, została ochrzczona na pielgrzymce. 230-kilometrową trasę pątnicy z diec. świdnickiej pokonali w 10 dni. Pierwsza grupa, która wchodziła w skład Pielgrzymki Świdnickiej wyszła na trasę 31 lipca, kolejne grupy 1 i 2 sierpnia. Cała pielgrzymka złączyła się w Bobolicach 2 sierpnia.

Tegoroczna pielgrzymka wędrowała pod hasłem „W tym znaku zwyciężysz!” (chodzi o Krzyż). Wszystkich witał serdecznie ks. Romuald Brudnowski, kierownik pielgrzymki, i prezentował pielgrzymkę ze Szczytu Jasnej Góry.

Ks. Daniel Kapłon, przyprowadził do Matki Bożej gr. 4. Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej. To grupa składająca się z pielgrzymów ziemi ząbkowickiej, kilku dekanatów: Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie i gościnnie dekanat Ziębicki z arch. wrocławskiej. W sumie 110 pątników.

„Wcześnie rano wstawaliśmy, zaczynaliśmy etap modlitwą, Godzinkami, śpiewem – opowiada ks. Daniel Kapłon - W każdym dniu towarzyszył nam Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencje, no i z radością, ze śpiewem na ustach kroczyliśmy do Matki Bożej”.

„Grupa raczej młodzieżowa – charakteryzuje swoich pielgrzymów ks. Daniel - Ale są i starsi, najstarszy pielgrzym ma 81 lat, najmłodszy 3,5 roku. Pielgrzymowanie buduje moja wiarę, moje powołanie. Wiara tych ludzi, którzy mimo trudów, mimo różnych warunków pogodowych, czy to upału, czy deszczu, mimo pęcherzy pielgrzymują, naprawdę jest to budujące i bardzo się cieszę, że mogę, co roku kroczyć do Matki Bożej”.

Diakon ks. Paweł Głąb po raz piąty pielgrzymuje z gr. 4. Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej. „ To jest umocnienie nie tylko ciała, ale przede wszystkim ducha – mówi diakon Paweł - Po roku akademickim, po praktykach, to jest taka odskocznia, ale również zapoznanie się z nowymi ludźmi, z ich problemami i pomoc tym ludziom, w jakimś sensie”.

Pątnicy zgromadzili się na wspólnej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.00. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec.

Galeria zdjęć