Odpust parafialny z bp M. Buczkiem

Środa 18 sierpnia 2010 23:40

W uroczystość WNMP w dzień 15 sierpnia radowaliśmy się uroczystością odpustową naszej parafii ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.

Słowo Boże w tym dniu głosił ks. bp Marian Buczek, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie. Suma Odpustowa pod jego przewodnictwem została odprawiona o godz. 12.15. Na uroczystą mszę zostali zaproszeni wszyscy kapłani, którzy swoją drogę do kapłaństwa rozpoczynali w Bielawie. Wśród nich m.in.  byli: ks. prałat Wiesław Brachuc (pierwszy kapłan po 1945r. pochodzący z naszej parafii), ks. Jacek Włostowski, ks. Artur Bilski, i ks. Maciej Sroczyński.

Po Sumie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Podczas każdej Mszy Świętej miało miejsce święcenie kwiatów i ziół. Po południu wierni gromadzili się na modlitwach pod Krzyżem Jubileuszowym, oraz wieczorem przy pomniku Jana Pawła II.

Ks. biskup w homilii nawiązywał do uroczystości dnia, a także przedstawiał sytuację kościoła katolickiego na Ukrainie. Fragment kazania można zobaczyć poniżej.

bp Marian Buczek - urodził się 14 marca 1953 r. w Cieszanowie. W 1979 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską na Ukrainie rozpoczął razem z arcybiskupem Marianem Jaworskim, z którym zaczął współpracować już w 1984 r., zostając jego sekretarzem, gdy pełnił on obowiązki administratora apostolskiego w Lubaczowie. We Lwowie był dalej sekretarzem arcybiskupa, a także kanclerzem Kurii Archidiecezji. Przez długi czas mieszkał z nim razem w jednym pokoju. Jako najbardziej zaufany współpracownik arcybiskupa uczestniczył we wskrzeszeniu struktur archidiecezji, co od początku napotykało na duże trudności. Lwowscy nacjonaliści uznali go za swego wroga i omal nie doprowadzili do jego usunięcia ze Lwowa.

W 1998 r. ks. Marian Buczek został sekretarzem Konferencji Episkopatu Ukrainy. W 2002 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej. W 2007 r. objął obowiązki koadiutora diecezji charkowsko - zaporoskiej. 19 marca 2009 objął obowiązki jej ordynariusza. Jego ingres do katedry w Zaporożu odbył się 16 maja 2009. Diecezja charkowsko - zaporoska nie należy do łatwych. Ma ona charakter misyjny. Obejmuje swym zasięgiem siedem obwodów Ukrainy. Katolicy są zdecydowana mniejszością licząca około 50 tys. osób.

zdjęcia z uroczystości