Polecamy również:

 

 

 

Ks. Marian Kopko został Honorowym Obywatelem Miasta Bielawa

 

Środa 25 sierpnia 2010 16:00
źródło: własne
Przygotował: MB

 

 

Ks. prałat Marian Kopko, organizator Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Bielawie i wikariusz naszej parafii w latach 1985-1991, w środę 25 sierpnia 2010r. podczas sesji Rady Miasta Bielawy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielawa.

 

 

 

- Otrzymany dziś tytuł jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem, radością i przede wszystkim zobowiązaniem, żebym jeszcze więcej modlił się za Bielawian. To co nauczyłem się w Bielawie później owocowało w Polkowicach podczas budowy kościoła, a obecnie owocuje w mojej pracy w Krzeszowie jako proboszcza i kustosza. W Bielawie przeżyłem najpiękniejszy czas kapłaństwa i to miasto pozostanie w moim sercu na całe życie - powiedział bielawskim mediom Ks. Marian Kopko. Zapytany również były kapelan Solidarności w Bielawie czy nie bał się, że przez mocne zaangażowanie w życie Solidarności ówczesna władza ludowa zrobi mu krzywdę.

- Przyznam się, że nie. Tak sobie zawsze myślałem. Nie mam żony, nie mam dzieci, a oni mają rodziny. Czyli ja muszę iść w pierwszym szeregu. Kardynał Gulbinowicz wiele razy mi powtarzał - "Kopko jak wpadniesz to pierwszy telefon do mnie, żebym wiedział jak cię bronić". Kardynał wiedział o wszystkim i dlatego jestem mu wdzięczny za to, że czuwał nad moją osobą. Również słowa wdzięczności należą się byłemu proboszczowi w Bielawie ks. Oramusowi, który pozwalał mi działać.

Ks. Marian Kopko, ur. 7 III 1951 w Nowej Rudzie.
1969-71 zasadnicza służba wojskowa we Wrocławiu. 1981 święcenia kapłańskie, nast. wikariusz kościoła św. Trójcy w Legnicy.
Po 13 XII 1981 współpracownik „S” – ukrywał działaczy „S” w swoim mieszkaniu, przechowywał i kolportował podziemną prasę i ulotki. Od 1985 wikariusz kościoła Wniebowzięcia NMP w Bielawie, organizator Duszpasterstwa Ludzi Pracy, Mszy za ojczyznę, wykładów, spotkań i wystaw o tematyce patriotycznej, inicjator wmurowania tablic pamiątkowych poświęconych: marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy, oraz Konfederatom Barskim. Od 1992 kierownik Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z Diecezji Legnickiej. W 1987 ukarany przez kolegium ds. wykroczeń za zorganizowanie mszy w Bielawie 1 V 1987.
W 1989 zaangażowany w działalność KO „S” w Bielawie. Inicjator budowy kościołów parafialnych w Polkowicach, Guzicach i Moskorzynie. Od 1991 proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach; Od 1993 kanonik generalny Kapituły Legnickiej; od 23 VI 2008 proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Do I 1989 rozpracowywany przez Ref. V RUSW w Dzierżoniowie w ramach SOS. 

Przypomnijmy, ze tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielawy otrzymali w 2009 roku ks. Prałat Stanisław Chomiak - proboszcz naszej parafii oraz w 2010 roku Pan Emilian Kupiec, pierwszy burmistrz Bielawy w wolnej Polsce, obecnie nadzwyczajny szafarz komunii św. w naszym kościele.

 

 

 

© ministrant.go.pl 2003 - | preferowana przeglądarka internet explorer | zalecana rozdzielczość 1024 x 768

 

o stronie | reklama | kontakt | zespół redakcyjny

strona znajduje się na serwerze
archidiecezji wrocławskiej